Páni, ruku na srdce, pamätáte si, akú farbu má vaša zimná bunda, bez toho, aby ste sa pozerali? Viete, ako je dlhá a ako v nej vôbec vyzeráte? Že nie? Ale to je chyba!

Zimná bunda je totiž u muža rovnako ako u ženy prvkom odevu, ktorý v chladnej sezóne patrí k tým najnápadnejším. Preto ak chceme chodiť upravení a vyzerať za každých okolností dobre, mali by sme dbať na to, aby dobre vyzerala aj naša bunda. Pri jej výbere je treba brať do úvahy rôzne faktory. Predovšetkým to, pre aké účely budete bundu využívať.

Vo vetrovke bývali kráľmi mestských ulíc

Veľkým nešvárom nielen slovenských ulíc bol donedávna unifikovaný turistický outfit, ktorého súčasťou bola i farebná vetrovka, ktorá síce často pochádzala z drahých outdoorových obchodov, no do mesta sa príliš nehodila. Mnohí taký módny výstrelok „zaklincovali“ ešte tým, že túto turistickú výbavu skombinovali s oblekom a takým spôsobom si sebavedome kráčali trebárs do divadla, pričom im vôbec neprišlo čudné, že sa po nich ostatní nechápavo pozerajú. S takýmto typom faux pas sa stále môžeme stretnúť aj dnes, i keď našťastie čoraz zriedkavejšie.

Naopak takú parku môžete s oblekom skombinovať bez akýchkoľvek výčitiek a nahradiť ňou bežnejší kabát. Narozdiel od neho je parka univerzálnejšia a hodí sa k nej aj športovejší, mestský look. Parka je skôr dlhší a minimalistickejší variant, u ktorého neurobíte zle, keď si ho zoženiete skôr v tlmenejších a konzervatívnejších  farbách (čierna, hnedá, šedá, tmavozelená či tmavomodrá). Nemusíte sa však báť ani experimentov v podobe červených, žltých či oranžových park. Je ale potrebné zodpovedať si otázku, či takúto bundu budeme mať s čím kombinovať. Výber výraznejšej farby tak odporúčame skôr až pri druhej bunde v šatníku.

Obľúbená a štýlová už od vojny

Druhým tradičným strihom je u pánskych búnd pilotka (či tiež bomber), ktorá býva často kožená s výrazným (niekedy aj „chlpatým“) golierom a podšívkou z ovčej vlny. Takýto strih kopíruje bundy britských a amerických letcov z druhej svetovej vojny (preto ten názov) a v Amerike, ale aj inde vo svete, bol populárny aj v nasledujúcich desaťročiach. Takáto bunda sa síce nehodí pre oficiálne a formálne účely, aj keď fotky džentlmenov z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov v pilotke a obleku, takých tu usmievavých, tu aj drsne vyzerajúcich pánov s cigaretou nonšalantne umiestnenou v kútiku úst, niekedy naznačujú opak.

Pomerne univerzálnym riešením je potom klasická prešívaná pánska zimná bunda, ktorá je v dnešnej dobe asi najobľúbenejšia. Taká bunda nenesie žiadny špeciálny názov, ale aj napriek tomu je veľmi praktická a každý muž by vo svojom šatníku mal jednou takouto bundou disponovať. Do divadla ani do kostola ju síce neodporúčame, ale inak má asi najširšie možnosti využitia – od prechádzky so psom cez popoludňajšie nákupy až po neformálne pracovné schôdzky. Praktickým prvkom každej bundy je kapucňa. Tu si ale treba dať pozor na to, aby bola odnímateľná, a vďaka tomu aby bol celý kus odevu univerzálnejší.

Vrecká nie len na peňaženku, ale aj na ruky

Následne je nutné dbať na umiestnenie a účel vreciek, ale to je skôr na individuálnych požiadavkách každého zákazníka. Aspoň jedno vrecko by každopádne malo byť zvnútra, určené pre vložení cenností, napríklad peňaženky. A vzhľadom na to,  že v zime býva občas aj poriadne chladno, nezabudnite ani na vrecká určené na príležitostné vloženie rúk – v spoločnosti síce nejde o vítané gesto, ale to vám pri cezpoľnom „behu“ domov v mraze môže byť srdečne jedno.

Najdôležitejším faktorom výberu by však okrem celkového výzoru mal byť materiál, z ktorého je celá bunda vyrobená. Takých materiálov ponúka dnešná doba nepreberné množstvo – od rôznej funkčnej syntetickej textílie cez tradičnejšie prírodné materiály typu vlny a kože až po kombinácie prinášajúce to najlepšie z oboch brehov. Tu opäť záleží na osobných preferenciách a požiadavkách.

Súvisiace produkty

Zimná pánska bunda (tx3117) - žltá

Pánska trendy zimná bunda má odnímateľnú kapucňu, zapínanie na zips a gombíky, množstvo praktických vreciek a nastavenie šírky v páse. Vďaka týmto vlastnostiam je určite skvelým kúsok do mrazivého počasia počas celej zimy.
Cena 55,90 €
S M XL XXL
Dodanie 2-7 dní

Comments ()

Webové stránky používajú na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním súhlasíte s použitím súborov cookie.