Kravata vs. motýlik

Kravata

K správnemu gentlemanovi patrí neodmysliteľne kravata. Kravata je jednoducho klasika, ktorá nesmie chýbať v šatníku žiadneho muža a nič ňou nepokazíte. Tento doplnok dodá vášmu outfitu punc elegantnosti. V prvom rade sa hodí na formálnejšie príležitosti ako pracovný pohovor, promócie, svadby, ale aj na oslavy či večere. Ak patríte do sveta businessmanov noste ju do práce.

 

Výber kravaty

Ak siahnete po kravate treba dbať na niekoľko pravidiel:

 

1. Materiál

V dnešnej dobe sa kravaty vyrábajú z polyesteru, bavlny či vlny. Ale ak chcete naozaj kvalitný kúsok zvoľte si hodvábnu kravatu, ktorá je nie len kvalitná, ale pôsobí luxusne.

 

2. Vzor

Kravata by mala ladiť s celkovým outfitom. Jednoduchá rada je, že k svetlej košeli volíme tmavší kúsok a naopak. To isté platí so vzormi. K vzorovanej košeli volíme jednoduchý kúsok a naopak. Taktiež ju môžete ladiť ton v tóne. Napríklad  svetlomodrá košeľa a tmavomodrá kravata.

 

3. Dĺžka

Správne uviazaná kravata by mala prekrývať vrchnú časť spony opasku.

4. Šírka

Niekedy boli v móde široké kúsky, no dnes sú IN užšie kravaty, ktoré nie len, že vyzerajú trendy, ale opticky zoštíhľujú postavu.

 

5. Uzol

Správne zvolený uzol by mal zapadnúť do veľkosti golieru košele. Užší golier znamená menej masívny uzol a naopak. Spôsobov ako uviazať kravatu je niekoľko a podrobné návody nájdete na internete, takže sa nemusíte báť.

 

6. Doplnky

Spona na kravate je v dnešnej dobe už na ústupe. Ak však siahnete po nej, zapnite si ju na zapínaním saka. Harmonický doplnok je šatka alebo vreckovka v náprsnom vrecku saka, ktorá by mala vzorovo a materiálovo ladiť s kravatou.

 

Motýlik

K smokingu si na krk uviažte jednoznačne čierneho motýlika a k fraku bieleho. Na formálnejšie udalosti sa k obleku hodia jednofarebné motýliky. Na menej formálne príležitosti ako na oslavu, večierky či rande môžete siahnuť po odvážnejších kúskoch. Tie môžete nosiť aj so samotnou košeľou. Aj keď prvou voľbou je jednoznačne kravata, motýliky sa čoraz viac sa dostávajú do popredia a niektorí muži ich nosia aj do práce. Páni s motýlikom vyzerajú menej stroho, mladšie a uvoľnenejšie. A navyše sa vám nemôže stať, že si ich namočíte do polievky :).

 

Výber motýlika

Ak nechcete byť kravaťákom a siahnete po motýliku myslíte na niekoľko bodov:

 

1. Materiál

Motýliky sa vyrábajú z bavlny, hodvábu, saténu, polyesteru a momentálne je veľkým hitom drevený motýlik. To aký typ zvolíte záleží samozrejme na udalosti.

 

2. Vzor

V dnešnej dobe si môžete vybrať zo širokej škály farieb a vzorov a rôznych kombinácií. Veľkej obľube sa tešia aj motýliky s ľudovým vzorom alebo čipkou. Pri vzoroch platí podobné pravidlo ako pre kravate. K jednoduchému outfitu si môžete zvoliť odvážnejší kúsok a s davom určite nesplyniete. Avšak pri formálnejších udalostiach stavte na čiernu jednofarebnú klasiku.

 

3. Tvar a veľkosť

Pokiaľ ide o veľkosť nemusíte byť až tak obozretní ako pri výbere kravaty. Samozrejme motýlik nemá byť príliš veľký ani príliš malý. Poznáme štyri základné tvary. Prvým je klasický tvar mašle “butterfly“. Ďalším je “batwing“ s rovnými bokmi a koncami. Motýlik so zaoblenými koncami je “club round“. A posledným druhom je motýlik so špicatými koncami “diamod point“, ktorý je veľmi štýlový.

 

4. Viazanie 

Motýliky môžete kúpiť neviazané, predviazané na zapínanie alebo na gumičku. Aj keď viazaný motýlik nesie so sebou určitú noblesu je potrebné mať istú zručnosť na to, aby ste ho uviazali. Veľmi pohodlné a populárne sú predviazané motýliky na zapínanie alebo na gumičku, ktoré si ľahko a rýchlo nasadíte.

 

5. Doplnky

Harmonický doplnok ako ku kravate, tak aj k motýliku je šatka alebo vreckovka v náprsnom vrecku saka, ktorá je z rovnakého materiálu ako motýlik. V dnešnej dobe sú tiež veľmi populárne zladené motýliky v sade otec a syn.

 

 

Na záver nezabudnite ak už zvolíte kravatu či motýlika doladiť svoj outit k dokonalosti s manžetovými gombíkmi, opaskom, hodinkami a kvalitnými topánkami. Ak si neviete vybrať spoľahnite sa na svoju polovičku. A samozrejme najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre, a preto ak preferujete jeden doplnok pred druhým siahnite to tom v čom sa cítite príjemnejšie.

 

 

Comments ()

Webové stránky používajú na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním súhlasíte s použitím súborov cookie.